اخبار > احتمال اثر مثبت تعرفه گذاری بر بهینه سازی مصرف خون و محصولات
 


  چاپ        ارسال به دوست

نتایج اولین مطالعه از نوع نظرسنجی بین المللی:

احتمال اثر مثبت تعرفه گذاری بر بهینه سازی مصرف خون و محصولات

نتایج اولین مطالعه از نوع نظرسنجی بین المللی سازمان انتقال خون ایران ، احتمال اثر مثبت تعرفه گذاری محصولات خونی بر بهینه سازی مصرف خون را تقویت می کند

بر اساس یافته های مطالعه ای که توسط بخش امور بین الملل سازمان انتقال خون صورت پذیرفت و نتایج آن در مجله"Eastern Mediterranean Health Journal”از انتشارات سازمان جهانی بهداشت به چاپ رسیده است، در کشورهایی که سیستم کارآمد بازپرداخت هزینه های انتقال خون وجود دارد، میزان مصرف خون و محصولات خونی منطقی تر است.

مطابق آمار سازمان جهانی بهداشت سالانه 108 میلیون اهدای خون در سراسر جهان صورت می پذیرد. اما متاسفانه آمار دقیقی از میزان مصرف خون در جهان در دسترس نیست. پیش بینی های سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که حدود نیمی از داروها در جهان به طور نامناسب تجویز و فروخته می شود. خون و محصولات خونی نیز به عنوان یک روش درمانی از این سوء تجویز و مصرف در امان نیست.

این در حالیست که مطابق مطالعات جهانی هزینه های انتقال خون به شدت رو به افزایش است. به عنوان مثالمطابق تحقیقاتی که در سال 2010 در آمریکا  صورت پذیرفت با در نظر گرفتن کلیه فرآیندهای صورت گرفته بر  روی خون، هزینه یک واحد خون معادل 700 تا 1200 دلار برآورد شده است. از اینرو سوء مصرف خون و محصولات خونی می تواند هزینه های سنگینی را بر  بودجه عمومی سلامت وارد کند.جهت رویارویی با این معضل جهانی ، کشورها راه حلهای گوناگونی ارائه نمودند که  از جمله آنان تعرفه گذاری خون و محصولات خونی است.

مطابق نتایج تحقیقات صورت گرفته ،از میان کشورهای مورد مطالعه که خون و محصولات خونی در آنها به طور رایگان به بیماران ارائه می شود، در 40 درصد کشورها  هزینه خون و محصولات خونی فقط توسط بیمه گذاران و در 40 درصد کشورها هزینه ها به طور مشترک توسط دولت و بیمه گذاران  تامین می شود.  تقریبا تمامی این کشورها در رده کشورهای توسعه یافته و با درآمد بالا طبقه بندی می شوند.  این کشورها شامل هلند، نروژ، فرانسه ، انگلستان ، آلمان ، فنلاند، اسلواکی، نیوزیلند، مجارستان و  ترکیه است. در اغلب این کشورها ، بیمارستانها صورتحساب هزینه خون و محصولات خونی را به شرکتهای بیمه ارسال نموده و هزینه های مرتبط توسط شرکتهای بیمه پرداخت می شود. کشورهای اروپایی با داشتن 67% سیستم بازپرداخت هزینه ها، بیشترین میزان را در میان سایر مناطق جهان در اختیار دارند. کشور هلند به عنوان یک نمونه موفق که از این سیستم تبعیت می کنند نه تنها توانست در سال 2013 کلیه هزینه های خود را پوشش دهد بلکه در حدود 144 میلیون یورو نیز درآمدزایی داشته است.مطابق یافته های این تحقیق، اغلب کارشناسان در این کشورها بر این عقیده اند که تعرفه گذاری خون و محصولات خونی اثر مثبتی بر روی مصرف بهینه خون و محصولات خونی داشته است.

شایان ذکر است که این مطالعه به عنوان اولین مطالعه از نوع نظرسنجی بین المللی توسط سازمان انتقال خون انجام شده است . برای مطالعه متن کامل این تحقیق لینک زیر را کلیک کنید.

 http://www.emro.who.int/in-press/research/a-country-wide-comparison-of-cost-recovery-and-financing-systems-of-blood-and-blood-products.html


١٤:٢٧ - شنبه ١٢ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٩٠٧٦    /    تعداد نمایش : ١٩٦٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج