صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

رشد ۷ درصدی اهدای خون کشور

مراجعه بیش از یک میلیون و ۲۴۴ هزار نفر جهت اهدای خون

در شش ماهه نخست سال جاری بیش از یک میلیون و ۲۴۴ هزار نفر جهت اهدای خون به مراکز اهدای خون کل کشور مراجعه کردند که از این تعداد یک میلیون و ۷۰۵۶ نفر موفق به اهدای خون شدند.
 به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران ، دکتر بشیر حاجی بیگی اعلام کرد: ۱۴۵ هزار و ۵۶۶ نفر از اهداکنندگان برای بار اول خون اهدا کرده اند.
 سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: ۴.۴۸ درصد اهدای خون شش ماهه نخست امسال مربوط به بانوان بوده است که ۴۵ هزار و ۱۴۳ واحد خون اهدا کرده‌اند.
بنا بر این گزارش، بیشترین میزان خون اهدایی در کشور در 6 ماه اول سال 1400 مربوط به استانهای تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.
وی گفت: استانهای قزوین ،خراسان رضوی و هرمزگان  بیشترین میزان رشد اهدای خون را در 6 ماهه اول سال 1400 تجربه کرده اند.
دکتر حاجی بیگی با اشاره به رشد 7 درصدی اهدای خون در 6 ماه اول سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت :
در شش ماه اول امسال بیش از یک میلیون و ۷۸۲ هزار  واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده و پلاسما و پلاکت به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹/۶ درصد (نه ممیز شش دهم درصد) افزایش نشان می دهد.
بنا براین گزارش اهدای خون بانوان در 6 ماه اول سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل در استانهای لرستان، قزوین، خوزستان و آذربایجان شرقی بیشترین میزان رشد  را به ثبت رسانده است
 و در 6 ماهه اول سال 1400 در استان های لرستان ، سیستان و بلوچستان، کردستان و گلستان بیشترین میزان شاخص اهدای خون بانوان رقم زده شده است.
وی همچنین ضمن تشکر از اهدا کنندگان اربعین حسینی گفت : در سال جاری شاهد رشد 50 درصدی اهدای خون در روز اربعین حسینی نسبت به سال قبل بودیم.
سخنگوی سازمان انتقال خون استان های مازندران، هرمزگان و گیلان را واجد بیشترین میزان رشد اهدای خون در روز اربعین دانست و گفت: بیشترین میزان اهدای خون در روز اربعین حسینی مربوط به استان های تهران، آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی و اردبیل بوده است.
وی اعلام کرد : در روز اربعین بیش از ۶ هزار واحد خون در کشور اهدا شد.  
وی در پایان تاکید کرد : با توجه به افزایش عملهای جراحی و افزایش نیاز به خون و فرآورده های آن, مردم نوعدوست و ایثارگر باید اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون داشته باشند.
دکتر حاجی بیگی افزود:عزیزانی که واکسن های اسپوتنیک و آسترازنکا دریافت کرده اند تا 2 هفته از اهدای خون معاف هستند وبهبود یافتگان از کرونا یک ماه پس از بهبودی می توانند برای اهدای خون مراجعه کنند.


١٦:٢١ - چهارشنبه ٧ مهر ١٤٠٠    /    عدد : ٢٢٢٠٥    /    تعداد نمایش : ٨٥٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج