صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

2 روایت از کار بزرگ سازمان انتقال خون در تامین خون نادر برای نجات جان بیماران

کشور ایران به عنوان تنها کشور مسلمان در جمع 23 کشور عضو مجمع بین المللی خون های نادر در جهان است و در سالهای اخیر توانسته است با شناسایی افرادی که در سراسر کشور دارای گروه های خونی نادر هستند، شرایطی را ایجاد کند که با ذخایر خون های اهدایی این افراد در سردخانه های پشتیبان کننده به بیماران با گروه های خونی در صورت نیاز کمک کند.

در روزهای گذشته و در قالب دو اتفاق شیرین و بر اساس یک هماهنگی و همکاری گسترده در بخش های مختلف ستادی و استانی سازمان انتقال خون، شاهد تامین و تزریق خون مورد نیاز دو بیمار دارنده گروه خونی نادر در استان های تهران و سیستان و بلوچستان بودیم که نبوغ علمی، فنی و پیشرفت های سازمان انتقال خون در این حوزه را به منصه ظهور گذاشت.

در این مطلب و در نگاهی جداگانه به دو روایت از اتفاقات اخیر پرداخته ایم که در ادامه از نظرتان می گذرد و خواندنش خالی از لطف نیست:

 
روایت اول) تامین خون نادر برای یک جوان 24 ساله تهرانی بعد از تصادف سخت

جوان 24 ساله ای در یکی از اتوبان های تهران و در شامگاه جمعه بیست و دوم مرداد 1400 ساعت 22:30 تصادف می کند و بعد از انتقال به بیمارستان امام خمینی(ره) دچار ضربه مغزی می شود. نمونه خون این فرد صدمه دیده به آزمایشگاه سرولوژی اختصاصی انتقال خون استان تهران ارسال می شود و در ساعت 5:30 بامداد مشخص می شود که این فرد دارای یک گروه خونی نادر است و خون سازگار برای او پیدا نمی شود. به مسئولین بانک خون های نادر در ستاد مرکزی سازمان انتقال خون اطلاع داده می شود و بر اساس احتمالات اولیه، گروه خونی بیمار را "اُ بمبئی" تشخیص می دهند که از این گروه خونی نادر در سراسر کشور، تنها 70 نفر تا امروز شناسایی شده اند که نیمی از آنها هم بیمار هستند و نمی توانند خونشان را اهدا کنند.

به دلیل هوشیاری مدیریتی و برنامه ریزی های قبلی بانک خون های نادر در سازمان انتقال خون، خون های مورد نیاز از بین 30 تا 40 نفر از دارندگان گروه خون نادر که توان اهدای خون داشتند در سردخانه ها (فریزر 80 – درجه سانتی گراد) به صورت منجمد ذخیره شده بود و با ارسال خون مورد نیاز بیمار از این ذخایر در دو روز متوالی به روند درمان این جوان آسیب دیده در تصادف، کمک شایان توجهی شد.

در این بین، با ادارات کل انتقال خون در استان های اصفهان و قزوین هم تماس گرفته شد تا اهداکنندگان دارای این گروه خونی نادر را که از قبل شناسایی کرده اند به مرکز اهدای خون فرا بخوانند و خوشبختانه با تلاش مدیرکل و کارکنان فنی انتقال خون استان قزوین، یک واحد اهدای خون از اهداکننده با گروه خونی "اُ بمبئی" دریافت شد و برای پشتیبانی از درمان این بیمار به تهران ارسال گردید.

 
روایت دوم) تامین خون نادر برای یک مادر باردار زاهدانی

 یک مادر در زاهدان برای زایمان و به دنیا آوردن فرزندش به یک گروه خونی بسیار نادر در جهان به نام Rhnull  که معروف به گروه خون طلایی است، نیاز پیدا می کند و با آگاهی سازمان انتقال خون در ایام تعطیلات کرونایی و روز تاسوعای حسینی، همه شرایط بررسی می شود تا جایی که دخترعموی ایشان با وجود هم گروهی خونی با این مادر باردار به علت کم خونی نتواسنت اهدای خون کند و در اینجا بود که آینده نگری ها در گذشته باعث شد خون های اهدایی این دخترعمو که از قبل منجمد شده بودند، برای تامین خون مورد نیاز عمل زایمان از تهران به زاهدان ارسال شود تا به کمک همکاران فنی مرکز انتقال خون زاهدان به بیمارستان تحویل شود.

در مسیر ارسال هم تلاشهای زیادی صورت گرفت و علی رغم عدم آمادگی بسیاری از شرکت های هواپیمایی برای حمل این خون و رساندن آن به بیمارستان زاهدان، شرکت هواپیمایی ایران ایرتور این کار مهم را به موقع انجام داد و خوشبختانه نوزاد در اوج سلامتی مادر و فرزند به دنیا آمد.

 نگاه به این دو روایت نشان می دهد که سازمان انتقال خون ایران توانسته است در مسئله مهم تامین خون نادر برای بیماران دارای این گروههای خونی به رکوردهای جهانی دست پیدا کند و در حالی که خیلی از کشورها در چنین اتفاقاتی از کشورهای دیگر طلب کمک می کنند ولی با تامین خون نادر در داخل کشور برای نجات جان بیماران، باید به حضور و همراهی وفادارانه اهداکنندگان خون در سراسر کشور افتخار کرد. 


١٤:٠٧ - شنبه ٦ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ٢١٩٠٨    /    تعداد نمایش : ١١٥٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج