صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فنی و فناوری های نوین سازمان:

تخصص و خلاقیت دانش آموختگان علوم آزمایشگاهی موجب شکوفایی سازمان می شود

روز سی ام فروردین در تقویم رسمی کشور به احترام حکیم جرجانی، روز علوم آزمایشگاهی نامگذاری شده است و به دلیل نقش مهم و پر رنگ علوم آزمایشگاهی در سازمان انتقال خون ایران، به سراغ دکتر سعید محمدی مدیر جوان و متخصصی رفتیم که حدود 15 ماه در جایگاه معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون، مشغول به فعالیت است.

دکتر سعید محمدی که خود دانش آموخته علوم آزمایشگاهی است، در این گفتگو به سوالات خبرنگار روابط عمومی سازمان پاسخ داده که خواندنش خالی از لطف نیست:

لطفا در ابتدای این گفتگو و برای آشنایی بیشتر، خودتان را معرفی کنید؟

به نام خدا و با عرض سلام، سعید محمدی هستم متولد 25 بهمن ماه 1358 و به مدت یازده سال است که در حوزه علوم آزمایشگاهی فعالیت دارم و شاهد مظلوم بودن این رشته هستم. سال1377 به دانشگاه راه یافتم و سال 1381 موفق به کسب مدرک کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان شدم. پس از گذراندن دوره لیسانس و اتمام دوره خدمت سربازی در رشته هماتولوژی (خون شناسی) در مقطع کارشناسی ارشد در موسسه عالی طب انتقال خون پذیرفته شدم و دوره ارشد کارشناسی ارشد را در سازمان انتقال خون گذراندم و در سال 1387 پس از دوره ارشد، 2 مرحله در آزمون دکتری شرکت کردم که مرحله دوم در آزمون کتبی دکتری پذیرفته شدم.سال 1389 مشغول به تحصیل وسال 1393 فارغ التحصیل شدم وهمزمان با تحصیل در بیمارستان شریعتی مشغول به کار شدم و پس از اتمام تحصیل عضو هیات علمی دانشگاه تهران شدم و از 22 دی ماه 1398 به همراه دکتر پیمان عشقی در سازمان انتقال خون مشغول فعالیت شدم.

جایگاه علوم آزمایشگاهی در سازمان انتقال خون کجاست و آیا در طول این سالها به استانداردهای مطلوب خود رسیده است؟

رشته علوم آزمایشگاهی بالینی بر پایه تشخیص در زمینه بیماری ها است و در سازمان انتقال خون این نقش مهم وجود دارد. این سازمان زمانی بزرگترین آزمایشگاه مرجع کشور را داشته که به دلیل سیاست های مدیران وقت سازمان تعطیل شدند و البته متخصصین علوم آزمایشگاهی، آزمایشگاه ها را درحوزه های مختلف اداره می کنند.

هم اکنون در بحث تامین خون سالم و انجام آزمایش ها و همچنین در آزمایشگاه های سرولوژی برای بررسی خون های سازگار، کارها توسط همکاران علوم آزمایشگاهی انجام می شود .

آزمون هایی که اخیرا با هدف جذب افراد برگزارشده بر چه معیاری بوده است و آیا نگاه ویژه به جذب متخصصین علوم آزمایشگاهی داشته اید؟

سازمان انتقال خون در طول قریب به یک سال اخیر سه نوبت آزمون برگزار کرده که در این آزمون تلاش شده، افراد متخصص علوم آزمایشگاهی دیده و جذب شوند تا با دقت در جذب افراد متخصص، این حرکت منتج به کسب نتایج مطلوب شود زیرا افراد به دلیل تخصص ودانش لازم، دارای خلاقیت بوده که خلاقیت هم به شکوفایی سازمان می انجامد.

ارتباط مستمر شما با ادارات کل استانی که یک ویژگی بارز در دوران مسئولیت شماست، چه نتیجه مهمی در پی داشته است؟

طی مدت زمانی که در سازمان انتقال خون فعالیت داشتم، نتایج مناسبی را از استان ها دریافت کردیم و این حلقه گمشده ارتباط با مدیران طی سالهای گذشته وجود داشته است که در دوران فعالیت اینجانب، ارتباط با مدیران برقرار شد که منجر به ایده گرفتن از سایر استان ها وتعامل دو طرفه می شود.

یک چالش و دغدغه پر تکرار در حوزه مسئولیت شما چه بوده است؟

بزرگترین دغدغه کارکنان بخش فنی در اوایل فعالیت بنده، دغدغه مالی بود که به دلیل درآمد کم با مشکل روبرو بودند که این مشکل با پیگیری های مستمر و جدی برطرف شد.دغدغه کنونی هم این است که افراد به درستی در حوزه های مرتبط کاری فعال نیستند و مدیران باید در چیدمان نیروها به درستی عمل کنند و از افراد درحوزه های مربوطه، استفاده لازم شود که متاسفانه این موضوع در شرایط کنونی در اکثر شهرهای کشور رعایت نمی شود و دلیل این موضوع هم کمبود نیرو در حوزه مربوطه است که سعی داریم این مشکل اساسی که موجب بی انگیزگی کارکنان می شود، برطرف شود.

در راستای توانمندسازی کارکنان فنی سازمان انتقال خون چه اقداماتی انجام شده است؟

بحث آموزش کارکنان سازمان انتقال خون در حوزه های مربوطه انجام می شود و برگزاری دوره های آموزشی عملی و پودمانی در سازمان انتقال خون به طور مستمر در راستای توانمند سازی کارکنان انجام می شود.

رشد و به روزرسانی سازمان انتقال خون را چگونه ارزیابی می کنید؟

کارکنان سازمان انتقال خون تلاش می کنند تا از نظر تکنولوژی مانند سایر انتقال خون های جهان پیش رفته و در طی این مدت با وجود تحریم و مشکلات، اما شاهد آن هستیم که سیستم های خود را مانند سایر انتقال خون های جهان به روز رسانی کرده ایم.

سازمان انتقال خون به چه میزان با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد؟

سازمان انتقال خون به واسطه جایگاه خود و به دلیل رعایت استانداردهای لازم، از ابتدا از نظر مطابقت با استانداردهای روز دنیا مشکلی نداشته و دراین راستا گام برداشته است.

کمی از تجربیات سال گذشته و سختی های دوران کرونا را برای ما بازگو کنید؟

سال گذشته بسیار سخت بود که شروع آن با بحران کرونا همراه شد و سازمان انتقال خون زمانی که ویروس کرونا شیوع پیدا نکرده بود نیز با مشکلاتی مانند گمنام بودن سازمان و دیده نشدن عملکرد سازمان توسط وزارتخانه همراه بود که همین مشکل باعث شد با شیوع ویروس کرونا، نبود کیت، کیسه و عدم اختصاص بودجه، سختی ها را دو برابرکرد اما به همت کارکنان سازمان انتقال خون، فرآیند تامین خون به مراکز درمانی در سراسر کشور دچار مشکل و اختلال نشد.

مهمترین عامل برون رفت سازمان انتقال خون از مشکلات در دوران کرونا چیست؟

ورود شرکت های تامین کننده ملزومات انتقال خون در سال گذشته کمک مهمی در دوران کرونا کرد که در گذشته به دلیل انحصاری بودن این شرکت ها نمی توانستند وارد فضای رقابتی شوند اما در دوران کرونا به کمک سازمان انتقال خون آمده و به بازوهای یاری کننده سازمان تبدیل شدند.

و همچنین اگر فضای دوستانه در سازمان، حاکم نبود قطعا نمی شد این بحران را مدیریت کرد که در نهایت با همکارانمان در فضای دوستانه و سرشار از احترام توانستیم از این آزمون سخت، سربلند خارج شویم.

دلیل عملکرد مناسب سازمان انتقال خون در دوران کرونا چه بوده است؟

این عملکرد ناشی از تعامل مناسب و دوسویه مدیران و کارکنان است که با کمک همکاران عزیز از این بحران سربلند خارج شدیم. پس از جنگ تحمیلی سازمان انتقال خون در کشور و حتی دنیا دچار چنین بحرانی نشده بود، سازمان در مقطعی دچار افت ۳۰ درصدی شد که در مقایسه با نیویورک که افت۶۰ درصدی در اهدای خون دارد، عملکرد مناسبی داشتیم که این عملکرد ناشی از اعتقاد مذهبی، روحیه ی ایثارگری و اعتماد مردم به سازمان است و ما هم به عنوان مدیران مجموعه وظیفه داریم با مدیریت و همفکری به این مسیر کمک کنیم.

رسالت اصلی معاونت فنی سازمان انتقال خون شامل چه مواردی است؟

معاونت فنی و فناوری های نوین در سازمان انتقال خون به عنوان فنی ترین مجموعه در زیر مجموعه های وزارت بهداشت است. این معاونت، سیاست گذاری مناسب مجموعه را انجام می دهد، سازمان را رصد کرده و اجرای سیاست های جاری را مدیریت می کند. همچنین سیاست فنی جدید در سایر مراکز انتقال خون را بررسی کرده تا این سیاست را با وجود مشکلات کشور و تحریم در کشور اجرا کند.

در خصوص گزارش ممیزی و بازرسی های صورت گرفته از ادارات کل استانی، توضیحاتی را ارائه کنید؟

گزارش ممیزی در گذشته جامع و کامل نبود و ممیزی در قالب جدید با نگاهی دیگر انجام می شود و باید تیم های ممیزی مورد بازنگری قرار گیرند و از نفرات شایسته که دیده نمی شدند در کنار افراد باتجربه استفاده شود. در زمان ممیزی، حضور افرادی که ناشناخته بودند باعث می شود که ایرادات گذشته برطرف شود و البته با این که نتیجه ی کار برای سال اول مناسب بوده، اما اعتقاد داریم که هنوز جای کار دارد.

عملکرد دکتر عشقی را از زمان حضور در مجموعه به عنوان مدیرعامل چگونه ارزیابی می کنید؟

به دلیل شناخت ۱۱ساله و انجام فعالیت های علمی، شناخت کاملی از دکتر عشقی دارم. وی فردی با حوصله و باهوش است که در هر حوزه ی کاری، مشکل مجموعه را مشخص می کند که این ناشی از نگاه دقیق علمی و منتقدانه است و همچنین وی به دنبال عدالت محوری در میان کارکنان مجموعه است.

هدف راه اندازی شبکه ملی خون رسانی چه بوده است؟

هدف شبکه ی ملی خون رسانی این است که استانهایی که از نظر نیاز، مصرف خون مصرف بالایی ندارند و می توانند نیاز خود را برطرف کنند، بتوانند به استانهایی که نیاز بیشتری به خون و فرآورده های آن دارند مانند سیستان و بلوچستان و دیگر استان های جنوبی کشور کمک کنند. البته پس از بررسی های لازم، باید در استانهایی که تالاسمی خیز و تنوع قومی دارند، دقت بیشتری کرده و تلاش کنیم پتانسیل آن ها را افزایش داده تا نیازشان را برطرف کنیم که این عامل نیازمند، نیروی انسانی و بودجه مالی است.

سخن پایانی خود را بیان کنید.

آینده سازمان انتقال خون را کارکنان مجموعه می سازند که باید بیشتر دیده شوند و به آنها بها داده شود چرا که ایده این افراد می تواند منشا خدمت های مهم و موثر باشد.


١٣:٥٣ - دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠١٦٩    /    تعداد نمایش : ١٦٣٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج