اخبار > استان های تهران، فارس، خراسان رضوی پیشتاز در اهدای خون
 


  چاپ        ارسال به دوست

آمار اهدای خون سه ماهه اول سال جاری اعلام شد:

استان های تهران، فارس، خراسان رضوی پیشتاز در اهدای خون

استانهای تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان چهار استان پیشتاز در اهدای خون طی سه ماه اول سال جاری هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی این سازمان با اعلام این مطلب افزود: در سه ماهه اول سال 98نزدیک به 518 هزار واحد خون اهدا شده است که از این میزان نزدیک به 62 هزار نفر برای اولین بار موفق به اهدای خون شده اند.

مدیر کل دفتر مدیرعامل و روابط عمومی سازمان افزود: طی این مدت استانهای کردستان با 8 درصد، مرکزی 7 درصد و استان لرستان 6ونیم درصد بیشترین میزان اهدای خون بانوان را داشته اند.

بنا براین گزارش استانهای سمنان با 82 درصد، بوشهر با 75 درصد و خراسان جنوبی با 74 درصد بیشترین میزان شاخص اهدای مستمر را به خود اختصاص داده اند.

دکتر حاجی بیگی افزود: در سه ماهه اول سال 98 نزدیک به 900 هزار واحد خون و فرآورده شامل گلبول قرمزفشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار و نیم درصد رشد نشان می دهد.

شایان ذکر است در کشورما 34 درصد از اهدا کنندگان خون در سه ماهه اول سال دارای گروه خونی O+بودند. دارندگان این گروه خونی با بالاترین فراوانی، بیشترین میزان اهدای خون در میان گروه های خونی را به خود اختصاص دادند.

همچنین کمترین میزان اهدا مربوط به گروه خونی AB-با فراوانی یک درصد بود.

دکتر حاجی بیگی تاکید کرد: در کشور ما 90 درصد مردم دارای گروه خونی مثبت هستند و تنها 10 درصد گروه خونی منفی دارند.

وی در پایان اشاره کرد: تخمین زده شده سالانه در دنیا 177 میلیون اهدای خون صورت می گیرد که سهم کشور ما بیش از 2 میلیون اهدای خون در سال است یعنی حدود 20 درصد از کل خونهایی که در 21 کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی اهدا می شود.

 


١١:٤١ - يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٨    /    عدد : ١١٢٠١    /    تعداد نمایش : ١١٥٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج