صفحه اصلي > آرشیو خبری > کرونا ویروس 

 


  چاپ        ارسال به دوست

گروه خون، عامل تاثیر گذار در ابتلا به کووید-19

جدیدترین مطالعه احتمال ارتباط بین گروه خون افراد و ابتلای قطعی به کووید-19 و شدت علائم ناشی از این ویروس را تایید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران؛ ممکن است متوجه انتشار مطالبی در اینترنت در مورد ارتباط گروه خونی و کرونا ویروس شده باشید.اعلام درستی یا نادرستی این مطالب بدون استناد به مطالعات منتشر شده در مجلات معتبر و موردتایید محافل علمی جهان تاکنون امکان پذیر نبود اما در 17 ژوئن 2020 مقاله ای در نشریه ای معتبر منتشر شد و گامی دیگر در زمینه تایید ارتباط گروه های خون و مستعد بودن افراد برای ابتلا به کووید-19 برداشته شد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اعلام این خبر که در مطالعات پیشین فقط بر اساس تنوع گروه خون مبتلایان به کووید-19 اطلاعاتی منتشر شده بود، گفت: در پژوهش های قبلی فقط به این موضوع پرداخته شده بود که مبتلایان کووید-19 دارای چه گروه های خونی هستند و پاسخی به اینکه گروه های خون می تواند عامل خطر برای امکان ابتلای بیشتر باشد داده نشده بود.

دکتر پیمان عشقی اظهار داشت: پس از انتشار مقاله ای در مجله معتبر The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE  و در تاریخ 17 ژوئن می توان گفت احتمال ریسک فاکتور بودن گروه های خون در ابتلای افراد به بیماری کووید-19 وجود دارد.

وی افزود: در این مطالعه و پس از انجام آزمایشات ژنتیکی مشخص شده است که افراد با گروه خون Aازاحتمال بیشتری در ابتلا به کووید-19  برخوردار هستند و در عین حال گروه خون O اثر محافظتی در برابر این ویروس را دارا است و دارندگان این گروه خون با احتمال کمتری به این ویروس مبتلا می شوند.

دکتر عشقی با یادآوری اینکه این مطالعه بر روی یک هزار و 980 بیمار مبتلا به کووید 19 در 7 بیمارستان کشورهای ایتالیا و اسپانیا انجام گرفته است تاکید کرد: مطالعات در این خصوص ممکن است قابلیت تعمیم به دیگر نقاط جهان را نداشته باشد.

وی با بیان اینکه وجود یک نوع گروه خون تنها عامل خطر و زمینه ساز در ابتلا به این ویروس نیست، افزود:ویژگی های ژنتیکی افراد در جوامع مختلف نیز ممکن است در ابتلا به کووید-19 موثر باشد..

گفتنی است به دلیل اینکه عده زیادی از مردم و رسانه ها پرسشگر سوالاتی در خصوص ارتباط گروه خون و میزان ابتلا به کووید -19 بودند سازمان انتقال خون وظیفه خود دانست که پاسخ به روز و روشن تری را بر اساس مستندات علمی ارائه دهد.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران در ادامه تاکید کرد: از این نتایج نمی توان به هیچ وجه برای کاهش اقدامات پیشگیرانه ای استفاده کرد که هر کس با صرف نظر از گروه خونی اش، موظف به رعایت آن هاست.

دکتر عشقی یادآور شد: بطور قطع نمی خواهیم که مردم فکر کنند که چون دارای گروه خونیO هستند، در برابر ابتلا به ویروس در امانند و نیازی به رعایت اقدامات پیشگیرانه ندارند.

دکتر عشقی خاطرنشان ساخت: هیچ گروه خونی در برابر این ویروس به طور قطعی در امان نیست و رعایت همه موارد پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست ها با آب و صابون ضروری و برای کاهش ریسک ابتلا به این بیماری اجتناب ناپذیر است.

گفتنی است هرچند شواهد دست یافته قانع‌کننده است اما هنوز راه طولانی پیش روی محققان است.

 

 


١٢:١٧ - پنج شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٩    /    عدد : ١٥٥٦٤    /    تعداد نمایش : ٣٢٢٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج