صفحه اصلي > آرشیو خبری > کرونا ویروس 

 


  چاپ        ارسال به دوست

پلاسماتراپی؛ روشی ایمن و در دسترس برای درمان بیماران کرونایی

وبیناری با عنوان پلاسما درمانی در مبتلایان به کووید 19 با حضور جمعی از متخصصین فعال در این عرصه برگزار، ابعاد مختلف آن بررسی و نتایج مطالعات کارآزمایی بالینی مرتبط با این روش درمانی با اعضای حاضر در این برنامه مجازی به اشتراک گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران؛در این وبینار علمی که ظهر روز پنجشنبه و با حضور پنج تن از اساتید دانشگاهی فعال در پروژه پلاسما درمانی بیماران مبتلا به کووید 19 برگزار شد گزارشی از وضعیت فعلی پروژه عملیاتی پلاسما درمانی ارائه گردید و هریک از پزشکان فوق تخصص و اساتید دانشگاه به ارائه مطلب پیرامون یکی از محور های این روش درمانی پرداختند.

در ابتدای این وبینار دکتر حسن ابوالقاسمی، عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله (عج) و فوق تخصصی خون و سرطان شناسی کودکان این روش درمانی را در بیماران مبتلا به کووید 19 را معرفی کرد و پس از او دکتر عبدالمجید چراغعلی، دیگر عضو هیئت علمی این دانشگاه و متخصص فارماکولوژی به ارائه مطلب با عنوان تاثیر زمان تزریق پلاسما و اثر بخشی درمانی روش پلاسما درمانی عفونت ناشی از ویروس کرونا پرداخت. سپس دکتر پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پس از توضیح چالش های کارآزمایی بالینی در دوران طغیان ویروس کرونا به تبیین جایگاه سازمان انتقال خون در این روش درمانی پرداخت.

سپس دکتر بهزاد عین اللهی فوق تخصص نفرولوژی بزرگسالان در خصوص معرفی بیماران و روش های پلاسما درمانی و پلاسما فرزیس مطالبی ارائه داد.آخرین سخنران این وبینار دکتر عباسعلی ایمانی فولادی متخصص باکتری شناسی بود که در خصوص تست های آزمایشگاهی انجام شده بر روی پلاسما های اهدایی سخنرانی کرد.

دکتر عشقی با بیان اینکه ایران پس از چین نخستین کشوری است که کارآزمایی بالینی درمان مبتلا به کووید19 با پلاسمای بهبودیافتگان این بیماری را آغاز کرد اظهار داشت: ایران در شرایطی بحرانی این روش درمانی را به بحث گذاشت و علی رغم اطلاع داشتن از چالش های این مسیر مطالعه را با تعریف گروه های مورد و شاهد ادامه دادیم و سعی کردیم تمام موازین مطرح شده در شوراهای پژوهشی و ملاحظات بالینی را مدنظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون ایران از آغاز این کارآزمایی بالینی نقشی پررنگ داشته است افزود:در ابتدا سازمان انتقال خون در پلاسماگیری از بهودیافتگان ورود نداشت اما رفته رفته و پس از قریب به 15 روز با حضور در بیمارستان های مسیح دانشوری و بیمارستان هایی در تهران، قم، اصفهان و یزد نقش آفرینی چشمگیر تری داشت.

وی سازمان انتقال خون ایران را متولی انحصاری تامین فرآورده های خون برای بیماران برشمرد و گفت: به همت کارکنان سازمان تجهیزات دریافت پلاسما از اهداکنندگان جا به جا و در مراکز درمانی معین مستقر شد تا کارآزمایی بالینی با مطالعه 200 بیمار و شاهد به اتمام برسد.

وی انجام این کارآزمایی بالینی را در کمترین زمان ممکن افتخار آمیز توصیف کرد و گفت: خوشبختانه نتایج این مطالعه امیدوار کننده بود.

دکتر عشقی تلاش همکارانش که در دشوار ترین روزها در بیمارستان ها مستقر شدند را شایان تقدیر خواند و گفت:رسانه ها نیز در این مدت همراه و همیار روابط عمومی سازمان بودند و در ترغیب بهبودیافتگان کووید19 به اهدای پلاسمای خون نقش برجسته ای داشتند.

دکتر پیمان عشقی پلاسما تراپی را روشی ایمن و در دسترس خواند و یادآور شد: مشخص نیست پاندمی کرونا چه زمانی به پایان می رسد بنابراین باید هرچه سریعتر و پیش از آنکه آنتی بادی های علیه این ویروس در پلاسمای خون بهبودیافتگان کاهش یابد نسبت به جمع آوری هرچه بیشتر پلاسما برای درمان بیماران مبتلای فعلی تلاش کرد.

وی در خصوص شرایط اهداکنندگان پلاسما اذغان داشت: دستورالعمل های انتخاب اهداکنندگان بر اساس مستندات جهانی تنظیم شده است و بر این اساس اهداکنندگان پلاسما باید شرایطی که برای اهدای خون تعریف شده است را دارا باشند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد: اهداکنندگان پلاسما علاوه بر شرایط معمول باید نتایج تست های مولکولی و سرولوژی مثبت داشته باشند و به علاوه نتایج یک یافته تشخیصی دیگر که عکسبرداری از سینه است را همراه داشته باشند.

دکتر عشقی از اهداکنندگانی که 28 روز از بهبود و بدون علامت شدنشان گذشته است خواست جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

گفتنی است سازمان انتقال خون ایران تاکنون 1226 واحد پلاسما را از بهبودیافتگان کووید 19 دریافت کرده است.

 


١٥:٣٨ - پنج شنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٩    /    عدد : ١٥٤٨٠    /    تعداد نمایش : ١٦٠٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج