صفحه اصلي > آرشیو خبری > پرسش از خبر 

 

تزریق واکسن کووید19 منعی برای اهدای خون نیست
تزریق واکسن کووید 19 منعی برای اهدای خون نیست و افرادی که در برابر این بیماری واکسینه شده اند تنها برای مدتی کوتاه از اهدای خون معاف موقت می شوند.
شنبه ٢٢ خرداد ١٤٠٠ ادامه خبر >>

اهدای پلاسمای کووید 19 چه شرایطی دارد؟
از آغاز اردیبهشت ماه سازمان انتقال خون جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان کووید19 را در قالب پویش شکرانه سلامت آغاز کرد.
چهارشنبه ٥ آذر ١٣٩٩ ادامه خبر >>

چرا حداقل وزن برای اهدای خون 50 کیلوگرم است؟
بسیاری از داوطلبین نوع دوست اهدای خون به ویژه زنانی که وزنی پایین تر از 50 کیلوگرم دارند همواره این پرسش را مطرح می کنند که چرا با وجود اینکه صحت و سلامت کافی دارند اما تنها به دلیل وزن پایین و حتی قرارگیری در مرز 50 کیلوگرم امکان اهدای خون ندارند.
سه شنبه ٤ آذر ١٣٩٩ ادامه خبر >>

چه میزان ذخایر خون کافی است؟
در هفته ای که گذشت درپی موج جدید کرونا و آغاز بارش های پاییزی و سرد شدن هوا قرنطینه نیز آغاز شد. کمی پیش از آن سازمان انتقال خون میزان ذخایر را 5 روز اعلام کرد. موجی از همدلی به سوی سازمان انتقال خون و بیماران نیازمند به خون سرازیر شد و ذخایر خون افزایش یافت اما آنچه مهتر از ارتفاع این موج است جریان آهسته و پیوسته آن است.
سه شنبه ٤ آذر ١٣٩٩ ادامه خبر >>

آیا در صورت انجام تاتو می توان خون اهدا کرد؟
معافیت از اهدای خون به دلیل انجام تاتو دائمی نیست و افراد با سابقه ی انجام تاتو (خالکوبی) ، طب سوزنی، سوراخ کردن گوش، حجامت، الکترولیز یا زالو درمانی با زالو غیرپرورشی 12 ماه از اهدای خون معاف هستند.
يکشنبه ٢ آذر ١٣٩٩ ادامه خبر >>

مراجعه به دندان‌پزشکی مانعی برای اهدای خون نیست
به دلیل وجود باورهای نادرست، افرادی که سابقه مراجعه به دندان‌پزشکی دارند خود را از اهدای خون معاف دانسته و مشارکت کمتری در این امر انسان دوستانه دارند، اما واقعیت این است که اعمال دندان‌پزشکی تنها برای مدتی کوتاه افراد را معاف موقت از اهدای خون می‌کند.
دوشنبه ٢٦ آبان ١٣٩٩ ادامه خبر >>

آیا افراد با سابقه بستری و اعمال جراحی می توانند خون اهدا کنند؟
داوطلبین باراول و یا افرادی که سابقه اهدای خون دارند ممکن است به دلایل مختلف در مراکز درمانی بستری شوند و یا تحت اعمال جراحی قرار گیرند. یکی از پرسش های متداول این افراد این است که آیا ممکن است به دلیل بستری شدن یا اعمال جراحی از اهدای خون معاف شوند.پاسخ به این پرسش بسته به اینکه بیمار چه مدت و به چه دلیلی بستری و چه نوع عمل جراحی روی وی انجام شده است متفاوت است.
يکشنبه ٢٥ آبان ١٣٩٩ ادامه خبر >>

آیا زنان باردار می توانند خون اهدا کنند ؟
اهدای خون در دوران بارداری و شش هفته پس از زایمان معافیت دارد و مادرانی که به کودک خود شیر می دهند نیز تا پایان دوره شیردهی معاف از اهدای خون هستند.
شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٩ ادامه خبر >>

آیا افراد مبتلا به تالاسمی مینور می توانند خون اهدا کنند؟
تالاسمی نوعی اختلال خونی ارثی است که موجب کاهش هموگلوبین بدن نسبت به حالت طبیعی می شود. افراد مبتلا به تالاسمی ماژور امکان اهدای خون ندارند اما چنانچه فرد دارای ژنتیک تالاسمی مینور و میزان هموگلوبین او در محدوده نرمال باشد امکان اهدای خون وجود دارد.
چهارشنبه ٢١ آبان ١٣٩٩ ادامه خبر >>

محدوده مجاز فشارخون برای اهدای خون چقدر است ؟
فشارخون سیستولیک اهداکننده خون باید بیش از 90 و کمتر از 180میلیمیتر جیوه و فشار خون دیاستولیک باید بیش از 50 و کمتر از 100 میلی متر جیوه باشد.
سه شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٩ ادامه خبر >>

2 صفحه بعدی >>

[3960]