اخبار > گزارشی از چهار سال همکاری آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی انتقال خون ایران با سازمان جهانی بهداشت
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از چهار سال همکاری آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی انتقال خون ایران با سازمان جهانی بهداشت

برگزاری کارگاه نظری و عملی غربالگری آنتی­بادی­های غیر منتظره از کشورهای  منطقه امرو و  ارائه و تصویب موضوع تعیین شیوع و نقشه گروه های خون اصلی و سایر سیستم های گروه خون در منطقه از مهمترین فعالیت های  آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی و انجماد خون در راستای همکاری های سازمان  انتقال خون و سازمان جهانی بهداشت ( WHOCC) است .

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون مصطفی مقدم مدیر این آزمایشگاه ضمن اعلام مطلب فوق افزود: کارگاه نظری  وعملی غربالگری آنتی­بادی­های غیر منتظره در راستای همکاری به سازمان جهانی بهداشت برای  کشورهای عضو EMRO  برگزار شد و 9 شرکت کننده از کشورهای :  افغانستان ، عراق ، ترکیه ، عمان ، مصر و سودان در آن حضور داشتند که مباحث برای آنها بسیار جدید و جالب و مفید بود.

مقدم با اشاره به سطح علمی بالای ایران در این رابطه و رضایت  شرکت کنندگان این کارگاه آموزشی از مباحث و موارد معرفی شده گفت: در این کشورها در بهترین شرایط چند مرکز خصوصی با امکاناتی نا همسان و غیر همگن خدماتی را در زمینه غربالگری آنتی بادی های ناخواسته انجام می دهند و از این نظر ایران نسبت به این کشورها برتری دارد.

وی معرفی سطح علمی و توان و دانش فنی آزمایشگاه ایمنو هماتولوژی ایران را از دستاوردهای این سمینار آموزشی دانست و افزود:  این سمینار همچنین بازاریابی برای کیت های تولید ایران به شمار می رفت  و از میان کشورهای منطقه برای همکاری مشترک و خرید کیتهای تشخیصی پیشنهاد داشتیم.

مصطفی مقدم رییس طرح ملی خونهای نادر ایران همچنین خبر از ارائه و تصویب موضوع تعیین شیوع و نقشه گروه­های خون اصلی و سایر سیستم­های گروه خون در منطقه داد.

وی ارسال نمونه و مشاوره برای غربالگری آنتی بادی های ناخواسته را از دیگر دستاوردهای سمینار یاد شده دانست و گفت:کیت های تشخیصی مربوط، در ایران تولید انبوه می شود و در 400 مرکز ایران توزیع و مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در مورد این طرح گفت: این طرح از سوی سازمان جهانی بهداشت پذیرفته شده است و منتظر شروع مراحل اجرایی طرح هستیم.

مصطفی مقدم از استمرار کارگاه مشاوره فنی و آموزشی خبر داد و افزود: در سال 2018 نیز سمینار دیگری برای کشورهای منطقه امرو پیشبینی شده است.

وی گزینش نا مناسب افراد شرکت کننده در سمینار آموزشی و نداشتن اطلاعات نسبتا پیشرفته انتقال خون و ضعف زبان انگلیسی در نماینده برخی از کشورها را از مشکلات این کارگاه آموزشی دانست.


١٥:٢٨ - شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٦٥٤    /    تعداد نمایش : ٢٨٩٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج