صفحه اصلي > اخبار 

 


  چاپ        ارسال به دوست

41 هزار واحد خون در شب های قدر امسال اهدا شد

بیش از 41 هزار واحد خون کامل با هدف نجات جان همنوعان و کمک به افزایش ذخایر خون توسط اهداکنندگان خون 31 استان کشور در مجموع شب های قدر ماه رمضان امسال اهدا شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی این سازمان با اعلام اینکه بیش از 41 هزار ایرانی در شب های قدر موفق به اهدای خون و نجات جان بیماران شده اند از افزایش 27 درصدی این امار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته خبر دادو گفت: امسال استان خوزستان بیشترین رشد آمار اهدای خون نسبت به شبهای قدر سال گذشته را در بین 31 استان کشور داشته است.

دکتر حاجی بیگی ادامه داد: 41 هزار و 148 واحد اهدای خون در بازه زمانی هجدهم تا بیست و سوم ماه مبارک رمضان نشان گر میزان عشق، ایثار و فداکاری مردم مهربان در سراسر کشور است و هر واحد خون اهدایی دست کم به سه فرآورده خون تبدیل و نجات بخش جان سه بیماراست.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به رشد 85 درصدی استان خوزستان در امار اهدای خون شبهای قدر امسال نسبت به سال گذشته خاطر نشان ساخت: مردم خونگرم خوزستان با ثبت یک رکورد ویژه از مهربانی و دیگرخواهی، بالاترین سطح رشد آمار اهدای خون در شبهای قدر را در مقایسه با سال 1399 در بین استان های کشور داشتند و سپس استان های بوشهر با 75 درصد، قزوین با 50 درصد، هرمزگان با 45 درصد و فارس با 37 درصد رشد در حضور اهداکنندگان خون نسبت به سال قبل در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

دکتر بشیر حاجی بیگی افزود: استان تهران نیز در آمارهای اهدای خون شب های قدر نسبت به سال گذشته، رشد داشته است و میزان رشد اهدای خون در این شبهای پر فیض و برکت، حدود 15 درصد بوده است.

وی تصریح کرد: بهترین جا برای ذخیره خون رگ های اهدا کنندگان است و تا هر زمانی که نیاز به اهدای خون بیشتر شود با دعوت و فراخوانی که از سوی سازمان انتقال خون انجامی شود اهداکنندگان برای اهدای خون اقدام کنند و یاری کننده انتقال خون و نجات دهنده بیماران باشند.

حاجی بیگی افزود: در مراکز اهدای خون همه پروتکل های بهداشتی با حفظ فواصل اجتماعی و همچنین تکریم ارباب رجوع در این مراکز رعایت می شود و به منظور اینکه اهدا کنندگان کمتر معطل خواهند شد، و از طریق سامانه nobatdehi.ibto.ir  می توانند وقت بگیرند وسپس به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون ۱۸ سال و حداکثر سن برای اولین اهدای خون ۶۰ سال است و برای دفعات بعدی اهدا کننده مستمر (با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) حداکثر ۶۵ سال است.

حاجی بیگی تصریح کرد: در شرایط فعلی نیز که کشور با شیوع ویروس کرونا مواجه است سازمان انتقال خون بازهم از امن ترین و کم خطرترین اماکن نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: اما هموطنان نوعدوست که در همه شرایط یاریگر سازمان انتقال خون برای تامین خون و فرآورده‌های خون مورد نیاز بیماران نیازمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا موجب این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، مردم توجه داشته باشند که نیاز به خون همیشگی است، پس بنابراین بیماران نیازمند به خون را فراموش نکنند و به کمک این بیماران بشتابند.

وی تاکید کرد: اهدا کنندگان خون اطمینان داشته باشند که سازمان انتقال خون  بر اساس آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز درکشور در حال حاضر و همین طور همیشه، ضد عفونی و استریل می شوند و اهدا کنندگان با اطمینان خاطر خون  اهدا کنند.

سالانه در کشور بیش از دو میلیون و یکصد هزار نفر به صورت کاملا داوطلبانه خون اهدا می کنند.


١٧:٢٣ - سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ٢٠٤٦١    /    تعداد نمایش : ٦٩٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج