اخبار > کارگاه محدودیت مصرف و مدیریت صحیح پسماندهای جیوه در مراکزبیمارستانی
 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه محدودیت مصرف و مدیریت صحیح پسماندهای جیوه در مراکزبیمارستانی

کارگاه بیمارستانی بر اساس کنوانسیون میناماتا در بیمارستان امام حسین(ع) تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون این جلسه با حضور دکتر معززی معاون فنی معاونت درمان دانشگاه شهید بهشتی،دکتر نوربخش مدیریت خدمات درمانی و تعالی بالینی و بیمارستانی معاونت درمان، دکتر مختاری معاون خدمات آزمایشگاه مرجع و تشخیص طبی سازمان انتقال خون و کارشناسان حوزه بهداشت و با هدف کاهش تولید پسماندهای جیوه یی و مدیریت صحیح آن در سطح بیمارستان ها تشکیل شد.

بنا براین گزارش دکتر مختاری در این نشست آموزشی در خصوص منابع جیوه و راه های محدود نمودن استفاده از آن در آزمایشگاه های تشخیص پزشکی،  به معرفی تجهیزات،کیت های آزمایشگاهی و مواد حاوی جیوه در آزمایشگاه پرداخت و سپس به جایگزین های پیشنهادی برای این منابع اشاره کرد.
وی همچنین با معرفی مواد، تجهیزات و روش های جایگزین، راهکارهای اجرایی محدود کردن استفاده از منابع جیوه در آزمایشگاههای تشخیص پزشکی را ارائه کرد. 

 در ادامه این نشست دکتر معززی در ابتدا با اشاره به اهمیت مدیریت پسماندهای جیوه، بر توجه مدیران و مسئولین بیمارستانی به اثرات بهداشتی و زیست محیطی ناشی از آلودگی جیوه، اثرات زیانبار آن بر سلامتی و جمع آوری منابع جیوه برطبق دستورالعمل ارسالی از سوی معاونت درمان تاکید کرد.

وی با اشاره به وجود مواد شیمیایی در بسیاری از تجهیزات درمانی و مواجهه کادر درمانی با این تجهیزات خاطرنشان کرد:  بیماری میناماتای یکی از بیماری هایی است که بر اثر آلودگی جیوه ایجاد می شود، ومدیران باید به سلامت پرسنل در مواجهه با این آلاینده دقت و چاره اندیشی کنند.

دکتر نوربخش  نیز در این نشست خاطرنشان کرد: بخشنامه یی از سوی معاونت درمان به بیمارستان ابلاغ شده است که رعایت و اجرای موارد یاد شده در آن لازم است، و می بایست گزارش اقدامات صورت گرفته آن در اسرع وقت به معاونت درمان ارسال شود.

گفتنی است در این کارگاه بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کنوانسیون جهانی سازمان ملل به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.


٠٨:٢٣ - سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٧٣٤٦    /    تعداد نمایش : ١٤٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
0