اخبار > برنامه های سازمان انتقال خون در دولت دوازدهم و افق 1400
 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیر عامل سازمان انتقال خون به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش داد:

برنامه های سازمان انتقال خون در دولت دوازدهم و افق 1400

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز با حضور در سازمان انتقال خون و شورای معاونان در جریان برنامه های سازمان انتقال خون در دولت دوازدهم و افق 1400 قرار گرفت.

این برنامه که طی مهلتی 100 روزه تدوین شده است حاوی مهمترین برنامه های سازمان انتقال خون با توجه به اهداف و چشم اندازهای پیش رو است.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون مدیر عامل سازمان انتقال خون در ابتدا به حقایقی در مورد انتقال خون در عصر امروز اشاره کرد که با همین نگاه برنامه های سازمان انتقال خون در 4 سال آینده برنامه ریزی شده است.

دکتر پور فتح اله گفت: امروزه به شدت بحث اهدای خون کامل، رو به کاهش گذاشته است به دلیل اینکه تزریق گلبول قرمز علاوه بر عوارض برای بیماران و افزایش تخت روز بیمارستانی ،طول بستری را سه برابر برای دریافت کنندگان خون و شانس انتقال عفونت در آنان افزایش می دهد و براقتصاد سلامت تاثیر گذار است به همین دلیل انتقال خون لیبرال وارد عرصه انتقال خون محافظه کارانه با تزریق حد اقلی گلبول قرمز شده است.

وی با مرور تجربیات کشورهای دنیا در این زمینه گفت: کاهش اهدای خون در آمریکا با مدیریت خون بیمار ظرف 2 سال اهدای خون در این کشور از 16 میلیون به 14 میلیون رسید و 5 درصد رشد سالانه هم متوقف شد و بیش از 3میلیون و 400 هزارواحدکاهش یافت. تجربه کشورهای توسعه یافته دیگر نیزهمین روند را نشان می دهد که سازمانهای انتقال خون دارند وارد ماموریت ها و فرایندهای جدیدی می شوند که اهدای پلاسما از آن جمله است.

یکی از داروهای مشتق از پلاسما IVIGاست که در بیماری های خود ایمنی  و ایمنوریگولیشن باید الگوی منطقه ای و محلی داشته باشد تا اثر بخشی داشته باشد به همین دلیل باید پلاسما از منطقه و به شیوه مستقیم تامین شود.

احتمال مصرف IVIGبرای بیماری های پیشرونده مغزی و آلزایمر می تواند در صورت اجازه FDA نیاز به این محصول را افزایش دهد.

ما نیز طی سال آینده روند 27 اهدا به ازای هر هزار نفر را حفظ کرده ایم و در کنار آن سعی داریم آمار اهدای مستقیم پلاکت و پلاسما را افزایش دهیم.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ضمن برشمردن مزایای استفاده ازپلاکت اهدا شده به شیوه مستقیم نسبت به پلاکت حاصل شده از خون اهدایی گفت: با توجه به افزایش نیاز روز افزون پلاکت و رسیدن از 400 هزار پلاکت طی 10 سال امروز به درخواست 1 میلیون و 300 هزار پلاکت رسیده ایم که با پلاکت رندوم قابل تامین نیست و باید به سمت اهدای پلاکت مستقیم حرکت کنیم.

دکتر پور فتح اله گفت: در این روش بیمار با پلاسمای 6 فرد بیگانه مواجه می شود که عوارض زیادی دارد و اهدای پلاکت مستقیم اثر بخشی بیشتر و عوارض کمتری دارد.

پالایش قراردادی پلاسما

وی افزود: تنها ایران و برزیل توانسته اند با پالایش قراردادی پلاسما از این پلاسما استفاده بهینه کنند که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است اگر بقیه کشورها از این شیوه از پلاسما استفاده کنند 9 میلیون و 300هزار لیتر پلاسما را تبدیل به دارو کنند.

دکتر پور فتح اله با تاکید بر اهمیت پلاکت فرزیس گفت: استفاده از پلاکت فرزیس به افزایش حجم پلاسمای ارسالی نیز کمک خواهد کرد و نیاز به جدا سازی پلاکت از پلاسما نیست.

وی انتخاب پالایشگر متنوع و به تبع آن افزایش بازرسی های خارجی، افزایش روند استاندارد سازی و دریافت گواهی تولید پلاسما و ممیزی داخلی را از دیگر فعالیت هایی دانست که روند تولید پلاسما را سرعت می بخشد.

تمرکز گرایی

مدیر عامل سازمان انتقال خون همچنین در این گزارش با ا شاره به اهمیت تمرکز گرایی در آزمایشها وتولید فرآورده ها گفت: با تامین تجهیزات روز آمد برای این مراکزکیفیت محصول و دقت و سرعت آزمایشها افزایش می یابد.

وی گفت: در کشور ما به زودی برای 9 مرکز منطقه ای ساماندهی تست ها انجام خواهد شد و این یکی از برنامه هایی است که طی چهار سال آینده پیش رو داریم و هم اکنون نیز آن را آغاز کرده ایم.

انتقال خون محافظه کارانه

مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به اهمیت انتقال خون محافظه کارانه گفت: مدیریت خون بیمار هنگام جراحی، درمان آنمی و کم خونی بیمار قبل از عمل جراحی، منع مصرف داروهای ضد انعقاد چند روز قبل از جراحی، جمع آوری خون بیمار هنگام عمل و بازیافت آن برای مصرف بیمار و فعالیت هایی از این دست می تواند در این مورد بسیار موثر باشد.

رسیدن به خطر صفر انتقال خون

وی از ساماندهی و غربالگری اهدا کنندگان بار اول خبر داد و گفت: برای رسیدن به خطر صفر انتقال خون ضمن ساماندهی اهدا اولی ها و بررسی و آزمایش خون گسترش طرح هموویژلانس و مراقبت از اهدا کننده در دستور کار و اجرا قرار گرفته است.

چشم انداز و ماموریت های نوین

گسترش پذیره نویسی سلولهای بنیادی، نیاز به دسترسی به ازمایشگاه سازگاری نسجی با تاییدیه بین المللی وروش جدا سازی سلولی معتبر سازی شده، آمادگی برای مدیریت اهدای عضو و کارت جامع اهدا،ایجاد ظرفیت اهدای مستقیم پلاسما ودسترسی به یک میلیون لیتر پلاسما و اهدای پلاسمای اختصاصی از دیگر برنامه ها و چشم اندازهای پیش روی سازمان انتقال خون بود که مدیر عامل در حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشریح کرد.

وی همچنین پیشنهاد کرد شبکه توزیع خون و ارسال ومراسلات نمونه ها در بخش خصوصی با نظارت سازمان صورت گیرد.

سازمان پویا

دکتر پور فتح اله در بخش دیگری از این گزارش سازمان انتقال خون را سازمانی آموزش دهنده و آموزش گیرنده دانست که با پژوهش محوری، مدیریت مشارکتی، پرورش خلاقیت، نیروهای توانمند، نظام تشویق و تنبیه مناسب پویایی مناسبی به دست آورده است.

مدیریت خون بیمار

دکتر پور فتح اله همچنین از تشکیل کارگروه مدیریت خون بیمار خبر داد و افزود: برای رسیدن به این هدف تهیه محتوای آموزشی درخصوص خون اتولوگ وانواع آن، تهیه دستورالعمل خون اتولوگ دراتاق عمل به روش جمع آوری خون کمی قبل از عمل جراحی همراه با رقیق سازی و تدوین پروپوزال در زمینه مدیریت خون بیمار انجام شده است.

آموزش مدیریت خون بیمار در میان انجمنهای تخصصی و کادر درمانی از طریق سخنرانی و برگزاری کنفرانس در جمع گروه های هدف بخشی دیگر از فعالیت ها است .

سازمان پژوهش محور

مدیر عامل سازمان انتقال خون در بخشی دیگر از این گزارش، سازمان را پژوهش محور خواند و افزود: اولویت های سازمان تا سال 1400 در مهمترین محورها از جمله اهدا و اهدا کنندگان، سلامت خون، گلبولهای قرمز و گروههای خونی، پلاکت و گرانولوسیت،پلاسما و داروهای مشتق از آن، انتقال خون بیمارستانی، سلول های بنیادی، اقتصاد و انتقال خون و ... مشخص شده است.

وی همچنین برگزاری چهارمین کنگره بین المللی طب انتقال خونو میزبانی چهاردهمین کنفرانس سالانه انجمن آسیایی انتقال خون در سال 97 را از دیگر برنامه های علمی پژوهشی سازمان دانست و افزود: این سازمان به عنوان یک مرکز آموزش دهنده و آموزش گیرنده پودمان های آموزشی، برگزاری  سمینار های هموویژیلانس ومدیریت خون بیمار، دوره آموزش کوتاه مدت مدیریت طب انتقال خون و برنامه تربیت مربی Training of trainerرا در دستور کار خود دارد و دوره هایی نیز تا کنون برگزار کرده است.

تضمین سلامت خون

وی تضمین سلامت خون را از برنامه های مهم سازمان دانست و گفت: توسعه برنامه کشوری غربالگری اهداکنندگان بار اول، پایش مراکز اهدا با شیوع بالاتر و جمعیت های در معرض بیشترین خطر ارتقای کیفیت فرآیند مصاحبه و مشاوره داوطلبین اهدا،گسترش برنامه ایمن سازی اهداکنندگان مستمر برعلیه هپاتیت  B در راستای حذف هپاتیت تا سال 1400،بهره گیری از فن آوری های نوین در نظام تشخیصی و غربالگری،استقرار کامل سیستم تشخیصی کمی لومینسانس ومتمرکز سازی روش های تشخیصی نوین از جمله برنامه های انجام شده و در دست اقدام در این راستا است.

وی همچنین در خصوص برنامه های معاونت اداری و مالی سازمان گفت: تبدیل درآمدهای عمومی به اختصاصی با مستقل نمودن بودجه از منابع عمومی و از محل درآمدهای کسب شده به منظور ارتقاء نیروی انسانی و ارتقاء تجهیزات و تامین ملزومات،حمایت از تولیدات داخلی و اشتغال سازی در حوزه کسب و کار کشور در حوزه محصولات مورد نیاز،جذب برندهای معتبر خارجی به گونه ای که سرمایه گذاری در بخش خصوصی پیرامون ابتیاع کالاهای مورد نیار سازمان با انتقال دانش فنی و اشتغال زایی در بخش خصوصی شود و فراقت از ورود کالاهای خارجی و خروج ارز از جمله مهمترین برنامه های این معاونت است.

 


٠٨:٢١ - چهارشنبه ١١ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٦٣٧٢    /    تعداد نمایش : ٣٢٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
0