اخبار > غربالگری آنتی بادی های ناخواسته درآزمایشهای روتین بارداری قرار گرفت
 


  چاپ        ارسال به دوست

غربالگری آنتی بادی های ناخواسته درآزمایشهای روتین بارداری قرار گرفت

آزمایش غربالگری آنتی بادی برای تشخیص آنتی بادی های ناخواسته علیه گروهای خونی موجود در خون مادران و تامین خون و فرآورده های سازگار برای زمان زایمان یا جراحی در صورت نیاز و یافتن خون سازگار در فهرست آزمایشهای روتین بارداری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون دکتر مجید مختاری معاون خدمات آزمایشگاه های تشخیص طبی  و مرجع  در این باره گفت: کمیته مادران وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مقرر کرد که در 10 دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت زیر مجموعه آن این غربالگری در مورد مادران باردار صورت گیرد.

بنا براین گزارش مقرر گردید کارشناسان آزمایشگاههای مراکز بهداشت پس از آموزش غربالگری آنتی بادی و پنل شناسایی نوع آن،  طی کارگاه سه روزه در ستاد مرکزی سازمان انتقال خون  و اخذ گواهی  آموزشی در مراکز بهداشتی این آزمایشها را انجام داده و موارد مثبت را به آزمایشگاه های سرولوژی اختصاصی ادارات کل انتقال خون ارجاع نمایند.

دکتر مجید مختاری اعلام کردقرار است  در کارگاه های مذکور که از شهریورماه سال جاری برگزار می گردد 80 نفر آموزش های لازم را کسب نمایند.

وی هدف از این آزمایش ها را کاهش خطرات بارداری برای مادرانی دانست که تجربه سقط ، زایمان یا ناسازگاری خون با جنین داشته باشند یا به هر دلیلی در خونشان آلو آنتی بادی هایی وجود داشته باشد که علیه خون جنین یا خون دریافتی فعال شود و سلامت او یا جنین را به خطر بیندازد.

این اقدام به منظور کاهش تاخیر در زمان تهیه تزریق خون سازگار و پیشگیری از عوارض ناخواسته آن صورت گرفته است و اداره سلامت مادران و مرکز مدیریت شبکه و ارتقای سلامت، آزمایشگاه مرجع سلامت، سازمان انتقال خون ایران و دفتر ارزیابی فناوری، تدوین استاندارد و تعرفه سلامت در این طرح همکاری داشتند.


٠٩:٠٢ - چهارشنبه ١٨ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٥٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج