اخبار > آخرین وضعیت اهدای خون در ایران/ سهم زنان در اهدای خون همچنان اندک است
 


  چاپ        ارسال به دوست

آخرین وضعیت اهدای خون در ایران/ سهم زنان در اهدای خون همچنان اندک است

میزان اهدای خون به تفکیک گروه های خونی در 9 ماه سال جاری اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، دکتر بشیر حاجی بیگی مدیر کل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان با ذکر این که از ابتدای سال جاری از 1 میلیون و 990 هزار و 193 داوطلب اهدای خون که به مراکز انتقال خون مراجعه کننده کرده اند، 1 میلیون و 597 هزار و 896 نفر موفق به اهدای خون شده اند گفت: از این میزان 311 هزار و 418 نفر اهداکننده بار اول بوده اند.

به گفته دکتر حاجی بیگی از مجموع 90 درصد دارنده گروه خون مثبت که در 9 ماه ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه خون اهدا کرده اند، 34 درصد از اهداکنندگان دارای گروه خون Oمثبت بوده اند و گروه خون Aمثبت  با 27 در صد، Bمثبت با 22 درصد و ABمثبت با 7 درصد از دیگر اهداگنندگان گرو های مثبت خون بوده اند.

وی با عنوان این که 90 درصد از مردم کشور دارای گروه خون مثبت و تنها 10 درصد دارای گروه خون منفی هستند افزود: از 10 درصد اهداکنندگان گروه منفی خون که در 9 ماه منتهی به پایان آذر ماه 1395 خون اهداکرده اند، 4 درصد دارای گروه خونی Oمنفی، 3 درصد  Aمنفی، 2 درصد Bمنفی  و تنها یک درصد گروه خون ABمنفی بوده اند.

مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلام این نکته که مشارکت بانوان در اهدای خون همچنان اندک است گفت: متوسط شاخص اهدای خون بانوان در کشور 4/4 درصد است، با این حال در 9 ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال پیش، در استان های البرز، قزوین و کرمانشاه این شاخص بیشترین رشد در کشور را نشان می دهد.

وی افزود: استان های لرستان با 9 درصد، مرکزی با 8 درصد و سیستان و بلوچستان با 7 درصد، بالاترین شاخص اهدای خون بانوان را در مدت یاد شده داشته اند.


٠٩:٣٤ - دوشنبه ١٣ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٢٤٤٥    /    تعداد نمایش : ٤٩٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج