اخبار > سازمان انتقال خون ایران پیشرو در منطقه امرو
 


  چاپ        ارسال به دوست

سازمان انتقال خون ایران پیشرو در منطقه امرو

دکتر همایون اصغر مشاور منطقه‌ای آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی در ششمین سمینار بین المللی اهدای خون به پیشرو بودن کشور ایران نه تنها در منطقه بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر اشاره داشته و از دستآوردها و اقدامات شایسته ای که در تمام بخش های تأمین خون سالم در کشور ایران انجام شده بود قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران سمینار فوق توسط فدراسیون بین المللی سازمان های اهدای خون (FIODS) و تشکل غیردولتی فعال در زمینه اهدای خون (AVIS) و حمایت دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و سازمان بین المللی انتقال خون (ISBT) برگزار شد.

بر اساس همین گزارش دکتر عباس صداقت سرپرست دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان سازمان انتقال خون ایران به همراه دکتر یتمگتا عبدالله نماینده منطقه ای سلامت خون درسازمان جهانی بهداشت و دکتر همایون اصغر مشاور منطقه ای آزمایشگاههای بهداشت عمومی سازمان جهانی بهداشت در مدیترانه شرقی دراین سمینار شرکت داشتند.

در این سمینار گزارشی از وضعیت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی توسط دکتر اصغر، مشاور منطقه ای آزمایشگاههای بهداشت عمومی سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی ارائه گردید.

وی در این گزارش با حیاتی خواندن تهیه خون سالم برای تمامی کشورهای منطقه گفت: 80 درصد خون سالم منطقه تنها توسط سه کشور ایران، مصر و پاکستان تأمین می شود و سالیانه حدود 8 میلیون واحد،اهدای خون در این منطقه انجام می شود که تهیه 7 میلیون آن توسط این سه کشور است.

دکتر اصغرافزود:در بررسی انجام شده بر روی 1253 بیمار مبتلا به تالاسمی در منطقه که مرتبأ خون و فرآورده های خونی دریافت می کنند متاسفانه شیوع بیماریهای منتقله از راه انتقال خون به میزان 3/ 25 درصد (7/ 21% HCV ، 3% HBV و 5 /0% HIV ) بر آورد شده است.

بر اساس همین گزارش نماینده سازمان جهانی بهداشت گفت: در سال 2016 میلادی طی بررسی های انجام شده بر 205 بیماری که تحت دیالیز بوده اند، 55 مورد یعنی 68/ 2 % مبتلا به اچ آی وی شده اند، که تمامی این موارد خون را از بانک های خون ملی و یا خصوصی کشورخود دریافت نموده بودند و بسیاری از کشورهای منطقه، همچنان بر اهدای خون جایگزین از خانواده بیمار تأکید دارند، و درصد زیادی از اهدا کنندگان را اهدا کنندگان بار اول تشکیل می دهند.

وی در ادامه افزود: از 7050842 اهدای خون در سال 2015 میلادی در منطقه، شیوع اچ آی وی 05/ 0%، شیوع HBVحدود1/ 1%، شیوع HCV حدود 19/ 1% ، و شیوع سیفلیس حدود 38/ 0% برآورد شده است.

در پایان نماینده سازمان جهانی بهداشت به پیشرو بودن کشور ایران نه تنها در منطقه بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر اشاره داشته و از دستآوردها و اقدامات شایسته ای که در تمام بخش های تأمین خون سالم در کشور ایران انجام شده است قدردانی کرد.

افزودنی است: رئیس فدراسیون جهانی سازمانهای اهدای خون نیز این موفقیت را به سازمان انتقال خون ایران و اعضای حاضر در سمینار تبریک گفت.


١٥:١١ - شنبه ١ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ١٧٧٤    /    تعداد نمایش : ٦٨٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج